Beton architektoniczny – tłoczenie i grawerowanie

Stosowany m.in. na podjazdach, patiach, drogach komercyjnych i parkingach, a nawet na podłogach wewnętrznych, tłoczony beton to proces dodawania do betonu faktury i koloru, aby przypominał kamień, cegłę, łupek, bruk i wiele innych produktów występujących w naturze, w tym drewno, skamieliny, muszle i wiele innych.

Technologia tłoczenia betonu architektonicznego

beton architektoniczny płyty betonoweTen nieograniczony wachlarz możliwości w połączeniu z dużą wytrzymałością i niższym kosztem niż produkty naturalne sprawia, że ten rodzaj betonu architektonicznego jest łatwym wyborem dla nowych projektów budowlanych i renowacyjnych. Instalacja polega na wtłoczeniu form do betonu, gdy beton jest jeszcze w stanie plastycznym. Kolor uzyskuje się za pomocą suchych wstrząsów, utwardzaczy kolorów, proszków lub płynów uwalniających, kolorów integralnych lub kwaśnych plam. Wszystkie te produkty mogą być łączone w celu stworzenia jeszcze bardziej skomplikowanych wzorów. Istnieje wiele opcji re-koloryzacji, które mogą całkowicie przywrócić i odmłodzić kolor i prezentację wyblakłego betonu wytłaczanego. Istniejący beton (beton architektoniczny płyty betonowe) można przebudować poprzez przecięcie linii i rowków w jego powierzchni. Wzory geometryczne, proste lub zakrzywione linie i niestandardowe wzory mogą być cięte bezpośrednio na powierzchni betonu tworząc wygląd płytki, płytki chodnikowej, bruku i wielu innych wspólnych wzorów powierzchni.

Skomplikowane projekty, takie jak logo lub tekst, mogą być grawerowane za pomocą przenośnego systemu do grawerowania betonu CNC. Zazwyczaj osiąga się to za pomocą narzędzi, takich jak szlifierka kątowa wyposażona w ostrza diamentowe, ale jest bardziej efektywnie realizowane za pomocą specjalistycznych narzędzi przeznaczonych specjalnie do cięcia wzorów w betonie.