Cechy i zastosowanie rolek prowadzących

Instalacja łożyskowa jest jedną z najistotniejszych w pojazdach mechanicznych. Jest stosowana w różnego rodzaju napędach i dostosowana do znoszenia dużych obciążeń, a jej elementy charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną.

Do czego służy instalacja łożyskowa?

Rolki prowadząceElementy wchodzące w skład instalacji łożyskowej stworzone zostały do przemieszczania się po niemal wszystkich rodzajach powierzchni stworzonych do jazdy. Mogą być stosowane w różnego rodzaju napędach mechanicznych, od krzywkowych po przenośnikowe. Rolki prowadzące mają charakterystyczną budowę – ich powierzchnia bieżna na pierścieniu zewnętrznym jest wypukła, chociaż na rynku są dostępne też roli z walcową – płaską powierzchnią pierścienia. Jeżeli zależy nam na znalezieniu tego typu komponentów w najwyższej jakości, zwracajmy uwagę na to czy są nasmarowane, odpowiednio uszczelnione i – ogólnie gotowe do natychmiastowego, szybkiego montażu. Najbardziej uznani producenci tych części mają w swoim asortymencie różnego rodzaju rolki prowadzące, dostosowane do wielu zastosowań i pracy w różnych warunkach. Sprzęt ten można podzielić na trzy główne rodzaje – rolki bieżne, typu widełkowego, rolki nośne oraz roli popychaczy – każde z nich znajdą inne zastosowania. Główne zalety tego komponentu to konstrukcja, opierająca się na grubym pierścieniu zewnętrznym, dzięki którym umożliwiają znoszenie bardzo dużym obciążeń, w tym promieniowanych oraz duża trwałość, którą osiągnięto dzięki wypukłej powierzchni pierścienia, szczególnie korzystnej podczas wyjątkowych naprężeń względem toru jazdy.

Roli prowadzące to niewątpliwie jeden z najważniejszych części zamiennych zastosowanych w powierzchniach mechanicznych. Ich odpowiedni stan gwarantuje właściwe funkcjonowanie naszej maszyny, dlatego w razie wymiany nie jest wskazane oszczędzanie na ich jakości.