Ceramika grzewcza w użyteczne formie – piece kaflowe

Zduństwo posiada długą i ciekawą historię. Od kiedy otwarte paleniska zaczęły zastępować kamienne lub gliniane kopuły – pojawiły się również paleniska dekoracyjne – wykonane z kafli – których zastosowanie, choć nie powszechne, datuje się już na wiek XI. 

Funkcjonalny vintage – o nowoczesnych piecach kaflowych

piece kaflowe nowoczesneMimo niezwykłej ozdobności warstwy ceramicznej, różnorodnym kształtom, kolorom i rozmiarom kafli oraz szerokim inspiracjom formalnym i tematycznym, zaczerpniętym także z bliskiego Orientu (Huculszczyzna) piece tego typu nie cieszyły się dużą popularnością. Wielokrotnie kosztowne, a także nie do końca dobrze skonstruowane – były zarezerwowane jedynie dla środowisk elitarnych i cieszyły głównie swymi walorami estetycznymi. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły zmienić działanie palenisk ceramicznych i usprawnić ich funkcję ocieplającą. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w piecu sprawiła, że nie jest to już ogromny przewód wentylacyjny, ale dobre i eleganckie urządzenie ogrzewające. Do współczesnego rynku pieców kaflowych wiele wniosły inspiracje północne. Skandynawia jako królestwo zimy i ozdobnych palenisk ceramicznych pokazała swoiste rustykalne piękno paleniskowej ceramiki. Dzięki niej ozdobny piec kaflowy to znakomity sposób na mroźne dni, a także zwieńczenie stylowej północnej aranżacji. Za przykładem Skandynawii piece kaflowe nowoczesne zaczynają szturmować polski rynek grzewczy. 

Poszukując ciekawego rozwiązania aranżacyjnego w formie kominka, warto zdecydować się na palenisko ceramiczne. Wyposażone w nowe zalety użyteczne – wnosi ono swoją tradycyjną stylizacją urok dawnych lat. Choć nie do końca pasuje do pomieszczeń industrialnych i loftowych, świetnie sprawdzi się w stylu vintage i rustykalnym, swoim wyglądem retro znakomicie ocieplając aranżację.