Choroby układu sercowo-naczyniowego, czyli wizyta u kardiologa z Łodzi

Najczęstszą przyczyną śmierci wśród Polaków są choroby układu krążenia. Układ krążenia tworzony jest przez serce i naczynia krwionośne – tętnice, żyły i naczynia włosowate. Tkanką łączną, która znajduje się w układzie krążenia, jest krew.

Miażdżyca i inne choroby układu krążenia – kiedy udać się do kardiologa?

kardiolog z ŁodziKrew przenosi różne substancje w organizmie – w tym bardzo ważne składniki odżywcze oraz tlen do tkanek. Pomaga też pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii, które powstają w komórkach całego organizmu. Palenie, picie alkoholu, niezdrowy tryb życia – mało ruchu, dużo tłuszczu i cukrów w pożywieniu sprawiają, że cierpi właśnie układ krążenia. Najczęściej dochodzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, czyli odkładania w nich płytek miażdżycowych. Kiedy taka płyta się oderwie, może zablokować naczynie wieńcowe (naczynie, które otacza i odżywia serce). Jeśli takie naczynie zostanie zablokowane, część serca jest niedokrwiona i niedożywiona – mówimy wtedy o zawale mięśnia sercowego. Jeśli obejmuje on spory obszar, to może prowadzić do zgonu. Nie można bagatelizować problemów z układem krążenia – bóle w klatce piersiowej, duszności, omdlenia, opuchnięcia i inne – trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, którzy skieruje nas do specjalisty. Lekarz kardiolog z Łodzi zleci wykonanie badań, dzięki którym będzie w stanie sprawdzić, jak funkcjonuje układ krążenia. Są to nie tylko standardowe badania krwi, ale również badania specjalistyczne tj. EKG czyli elektrokardiografia oraz USG serca, czyli inaczej echo serca.

Dzięki tym badaniom lekarz kardiolog jest w stanie stwierdzić nieprawidłowości związane z sercem i układem krążenia i oczywiście wdrożyć odpowiednie leczenie np. leki na nadciśnienie, leki na zakrzepicę i znacznie więcej. Z problemami sercowo-naczyniowymi nigdy nie należy zwlekać.