Czym jest żyłka przyponowa?

 

Zagorzali miłośnicy wędkarska doskonale wiedząc jak ważną rolę w ich pasji odgrywa sprzęt. To on decyduje o powodzeniu podczas łowienia. Jednym z elementów bez którego nie można sobie wyobrazić łowienia ryb jest żyłka. Jednak wbrew pozorom żyłki nie różnią się między sobą tylko kolorem. Czym więc? 

Wykorzystanie żyłki przyponowej

żyłka przyponowaNajważniejsze znaczenie przy wyborze żyłki wędkarskiej odgrywa metoda łowienia. To właśnie do niej powinien być dopasowany ten element. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się żyłkom przyponowym. Sama żyłka przyponowa służy do wykonywania przyponów w zestawach spławikowych. Najważniejszymi właściwościami tego rodzaju żyłki jest miękkość oraz wysoka rozciągliwość. Parametry te są niezwykle istotne w przypadku łowienia na delikatne zestawy z cienkimi przyponami. Sam przypon z kolei służy do połączenia haczyka, kotwiczki, sztucznej przynęty, ciężarka czy też kombinacji tych poszczególnych elementów z żyłką główną. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w wędkarstwie spławikowym. Jego zadaniem w tym przypadku jest zmniejszenie średnicy i sztywności części zestawu, który ryba może zobaczyć bądź wyczuć. Przypon jest również wykorzystywany w metodzie spinningowej oraz w trollingu. W przypadku tych dwóch metod do jego zadania należy uniknięcie obcięcia zestawu przez rybę drapieżną. Skoro już mowa o drapieżnikach. W przypadku ich łowienia przypon wykonany jest ze stalowej linki zakończonej małym krętlikiem. Dzięki temu mamy pewność, że drapieżnik go nie przegryzie.

Podczas wyboru przyponu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ważny jest sam materiał, z którego został wykonany, jego grubość oraz rozciągliwość. Istnieją jednak inne, równie ważne aspekty. Jednym z nich jest faktura dna zbiornika, w którym łowimy. Delikatne przypony w przypadku ostrego dna nie będą dobrym pomysłem.