Dlaczego odpowiedni dobór materaca ma znaczenie?

Dla wielu wybór materaca jest niezwykle prostym zadaniem, oczywiście do momentu, kiedy ich własny nadaje się do wymiany. Żywotność samego materaca zależy od wielu czynników, jednak wiele modeli doskonale służy nam nawet przez dziesięć lat, o ile odpowiednio o niego zadbamy. Czym się jednak kierować kiedy nadejdzie dzień, w którym jego wymiana stanie się obowiązkowa?

Czy tani materac dorównuje tym z wyższej półki?

tanie materaceWielu z nas kupując produkty do domu kieruje się ceną. Wśród społeczeństwa przyjęło się, że wysoka cena, przekłada się na znacznie lepszą wytrzymałość. Jednak ta zależność wcale nie ma stuprocentowego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wielu producentów oferuje tanie materace, które służą swoim właścicielom przez długie lata. Wysokie ceny zwykle dotyczą renomowanych, znanych producentów, jednak jeśli nie zależy nam na marce, warto rozejrzeć się za mniej znanym producentem, który także oferuje wysoką jakość swoich produktów. Co najważniejsze producenci materacy z niższej półki cenowej w swojej ofercie również posiadają wiele modeli różniących się między sobą stopniem twardości bądź budową. To właśnie twardość jest najistotniejszym czynnikiem, który przekłada się na komfort naszego snu. Parametr ten powinien być jednak dobrany głównie względem wagi naszego ciała. Do niedawna istniało błędne przekonanie, że im twardszy, materac, tym lepiej dla naszego ciała. Dziś wiemy, że jego twardość powinna zapewnić odpowiednie położenie naszego kręgosłupa, a to jest możliwe jedynie wówczas kiedy uwzględnimy wagę naszego ciała.

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę. Oznacza to, że przez tyle godzin bardzo często tkwimy w jednej pozycji. Nikogo więc już nie powinno dziwić, że do wyboru materaca przykładamy tak dużą wagę. W trakcie snu bowiem nasz organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, musimy zatem zapewnić odpowiednie warunki dla procesów zachodzących w naszym ciele.