Dlaczego warto zmiękczać wodę?

Woda płynąca z naszych kranów niestety nie jest wodą o idealnych parametrach. Co prawda użytkownicy wody z wodociągów mogą bezpiecznie używać jej do gotowania, przygotowywania posiłków czy kąpieli, bez obaw o konsekwencje zdrowotne. Jednak zazwyczaj woda ta jest wodą twardą lub bardzo twardą, czyli charakteryzuje się wysokim stężeniem wapnia i magnezu.

Uzdatnianie twardej wody

zmiękczanie wodyChoć wapń i magnez to pierwiastki, które nie zagrażają naszemu zdrowiu, są jednak szkodliwe w nadmiarze dla instalacji, które posiadamy w domu oraz dla wielu sprzętów domowego użytku. Pralka, zmywarka, ekspres do kawy, ale przede wszystkim urządzenia grzewcze, to sprzęty bardzo wrażliwe na twardą wodę. Konieczna jest zatem skuteczna ochrona, która zabezpieczy nas przed kosztownymi awariami, a nawet wymianą uszkodzonego urządzenia. Warunkiem koniecznym do bezawaryjnego działania kotła grzewczego, pralki czy zmywarki jest skuteczne zmiękczanie wody. Zapobiegnie ono odkładaniu się szkodliwego kamienia w urządzeniach szczególnie na to narażonych. Najtrudniejszym do usunięcia jest tzw. kamień kotłowy. Jest to osad wytrącany z twardej wody, który odkłada się w wymienniku ciepła w piecu grzewczym. Można oczywiście stosować regularne odkamienianie specjalnymi preparatami, jednak jest to działanie, które po jakimś czasie znacznie osłabi strukturę wymiennika, co skróci jego żywotność. Nie mniej szkodliwy jest kamień odkładający się na grzałce w pralce, na elementach zmywarki czy kawiarki. Twarda woda to także kamień na dnie czajnika, oraz nieestetyczny osad na sanitariatach. Trudne do usunięcia zacieki na umywalce czy w kabinie prysznicowej wymagają potraktowania mocną chemią. Wszystkiego tego można uniknąć inwestując w skuteczne zmiękczanie wody dla całego domu. Urządzenie do uzdatniania twardej wody to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko na kilka sposobów, a my zyskamy dobrej jakości wodę płynącą z każdego kranu w domu.

Uzdatnianie wody stosowane jest najczęściej wtedy, gdy czerpiemy ją z własnej studni. Jest to konieczność, jeżeli chcemy zaopatrzyć się w wodę na użytek całego gospodarstwa domowego. Jednak stacje uzdatniania wody równie często używane są przez odbiorców wody z miejskich wodociągów, aby poprawić jej parametry i chronić sprzęty domowe przed awariami.