Hale przemysłowe i zasady bhp

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być ściśle przestrzegane przez pracowników. Szczególnie wtedy, kiedy pracujemy z maszynami oraz w miejscach szkodliwych. Na przykład mogą to być hale przemysłowe.

Hale przemysłowe i bezpieczeństwo

hale przemysłoweHale te różnią się od siebie tym, ze w niektórych branżach szkodliwość jest większa, a w niektórych mniejsza. Przede wszystkim, w każdym miejscu pracy mogą zdarzyć się wypadki, dlatego też trzeba przestrzegać ściśle przepisów. Hale produkcyjne odznaczają się pewną specyfiką pracy. Tutaj znajdują się maszyny i urządzenia, które mogą być obsługiwane tylko i wyłącznie przez osoby przeszkolone, a zatem należy kierować się odpowiedzialnością podczas ich obsługi. Obsługa wózków widłowych, tokarek lub frezarek cnc wymaga na przykład specjalistycznych uprawnień, które kończą się egzaminem. W bezpieczeństwie i higienie pracy bardzo ważną kwestią jest odpowiedni ubiór. Hale warsztatowe absolutnie nie są miejscem, w którym można chodzić na obcasach lub bosych nogach. Wymagana jest odpowiednia ochrona ciała oraz wygodne ubranie bez luźnych elementów. Hale przemysłowe niekiedy są miejscem, w którym następuje produkcja substancji chemicznych. Wtedy też ważne jest ochrona dróg oddechowych oraz skóry. Czasami trzeba zakładać kombinezony ochronne. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane buty, które izolują przepływ prądu. Montaż hal stalowych z reguły jest dobrze wykonany, ale zdarzały się przypadki, że pracownik niszczył konstrukcje wygłupiając się. Np. Wieszał się na prętach. Zdarzenie to przyczyniło się do wypadku. Hala przemysłowa jest miejscem, gdzie zabronione jest palenie papierosów.

Do tego są wyznaczone odpowiednie miejsca, z których można skorzystać w czasie przerwy. Zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest dużo więcej. Wyżej zostały wymienione tylko te podstawowe.