Instalacja fotowoltaiczna jest coraz bardziej opłacalna

Czy zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nadal się opłaci? To pytanie jest o tyle istotne, że ostatnio pojawiły się przeczące temu stwierdzenia, które okazały się być wyssane z palca. Produkowanie własnego prądu jest opłacalne i to coraz bardziej. A z każdą kolejną podwyżką cen energii dzięki produkowaniu własnego prądu możemy zyskać jeszcze więcej.

Ile zapłacimy za wydajny system fotowoltaiczny?

niezawodne systemy fotowoltaiczneZacznijmy może od tego, że w zakresie rozliczania wyprodukowanej energii i jej przechowywania przez zakład energetyczny w najbliższym czasie nic się nie zmienia. Zatem samo odzyskiwanie energii z przechowalni nadal się opłaca. Dodatkowo jeszcze instalacje fotowoltaiczne w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie potaniały. Klienci indywidualni za niezawodne systemy fotowoltaiczne płacą obecnie nawet kilkanaście procent mniej. W przeliczeniu na pieniądze to wychodzi nawet kilka tysięcy złotych mniej. Chcąc zainstalować fotowoltaikę musimy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię. Dla domu jednorodzinnego, w którym mieszkają trzy lub cztery osoby, wydajna instalacja będzie kosztować jedynie około dwudziestu tysięcy złotych. Taka instalacja będzie w zupełności wystarczająca, żeby prądu wystarczyło każdemu i na wszystko. Okres zwrotu z takiej inwestycji wyniesie około sześciu lat, a będzie tym krótszy im wyższe będą ceny prądu. A będą wyższe, bo ceny energii rosną z tygodnia na tydzień.

Podsumowując wszystko krótko i zwięźle – wystarczy wydać dwadzieścia tysięcy, żeby produkować własny prąd w takich ilościach, żeby nie trzeba go było dokupować z elektrowni. Zyskamy na tym kilkaset złotych miesięcznie, a to oznacza, że inwestycja zwróci się w około sześciu lat. Przy dzisiejszych podwyżkach i inflacji to najlepszy sposób na ulokowanie wolnego kapitału.