Jak pomóc noworodkowi w kolce?

 

Komunikacja z noworodkiem i niemowlakiem, przeważnie polega na płaczu, gdyż nie umie on jeszcze skutecznie komunikować swoich potrzeb. Płacze kiedy coś go boli, jest głodne, doskwiera mu samotność czy potrzebuje przytulenia mamy.

Co zrobić z bolesną kolką?

co jest dobre i sprawdzone na kolki dla noworodkaOkoło sześćdziesiąt procent noworodków i niemowlaków między czwartym, a ósmym tygodniem życia doświadcza bolesnych kolek, które pojawiają się po około godzinie od spożycia posiłku. Może to mieć związek z nie do końca rozwiniętym układem pokarmowych i zbyt łapczywym piciem mleka. Dzieci połykają wtedy zbyt dużo powietrza, które gromadzi się potem w brzuszku i jelitach, powodując nieprzyjemny dyskomfort. To, co jest dobre i sprawdzone na kolki dla noworodka trzeba przetestować na własnym dziecku, ponieważ jest wiele sposobów, ale nie każdy pomaga wszystkim dzieciom. Pediatrzy najczęściej zalecają wykonanie masażu brzuszka. Trzeba go wykonywać okrężnymi ruchami od góry do dołu przez kilka minut. Pomaga on w wydostaniu się pęcherzyków powietrza, które często przyczyniają się do powstania kolki. Innym sposobem jest położenie na nim ciepłego okładu, który w naturalny sposób powoduje rozluźnienie mięśni wywołujących skurcz. Na niektóre niemowlaki działa noszenie na rękach czy puszczanie uspokajających dźwięków, takich jak szum morza czy dźwięk suszarki. Niektóre dzieci doświadczają kolki po każdym piciu mleka, a inne tylko kilka razy w tygodniu, ale zawsze należy jak najszybciej pomóc maluchowi, bo to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość dla niego.

To co jest dobre dla jednego noworodka czy niemowlaka w momencie ataku kolki, wcale nie musi działać na inne dziecko. Dlatego też trzeba próbować różne metody i tym sposobem znaleźć najlepszą metodę dla swojego dziecka. Wszystkie metody są bezpieczne.