Kogo dotyczy upadłość konsumencka?

O sytuacji finansowej nigdy nie można powiedzieć, że jest stała, gdyż zawsze może się zmienić na naszą niekorzyść. Bywają też sytuacje, kiedy tracimy płynność finansową, a to może mieć bardzo poważne konsekwencje dla gospodarstwa domowego.

Kiedy ogłasza się upadłość konsumencką?

upadłość konsumencka katowiceDopóki pracujemy i jesteśmy w stanie spłacać wszystkie swoje zobowiązania, to nie musimy się niczym martwić, jednakże kiedy ta sytuacja się zmieni, to możemy mieć poważne problemy. Tak naprawdę niewiele trzeba, aby stać się niewypłacalnym, ponieważ większość osób nie posiada dużych oszczędności, które by pozwoliły na spokojne życie przez określony czas. W większości przypadków to co zarobimy w ciągu miesiąca, od razu wydajemy. Osoby, które z różnych przyczyn stały się niewypłacalne, muszą szybko reagować, aby nie pogrążać się bardziej w danej sytuacji. Jeżeli wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości na  zmianę swojej sytuacji i nic nie pomogło, to ostatecznością jest upadłość konsumencka Katowice są miastem, w którym sporo osób już dokonało tej czynności. Nie mniej jednak trzeba zauważyć, że nie każdy może ją ogłosić, ponieważ najpierw trzeba spełnić określone warunki. Najważniejszym z nich jest bycie niewypłacalnym, na skutek utraty płynności finansowej. Taka sytuacja musi się utrzymywać przynajmniej od trzech miesięcy, aby można była złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w stosownym sądzie. Jednakże warto to rozwiązanie pozostawić jako ostateczność, gdyż po ogłoszeniu upadłości, o każdym poczynaniu decyduje sąd.

Dla osób bardzo zadłużonych, które nie są w stanie się utrzymać ani spłacać bieżących i zaległych zobowiązań, upadłość konsumencka jest często jedynym sensownym rozwiązaniem. Dzięki niej dłużnik może się porozumieć z wierzycielem, a nawet mieć umorzony dług.