Kryteria mające wpływ na wybór paneli fotowoltaicznych

 

Coraz więcej gospodarstw domowych posiada na dachach panele fotowoltaiczne. Co prawda okres dotacji już minął, ale też cena paneli obniżyła się. W trakcie wyboru baterii słonecznych warto kierować się kilkoma kryteriami. Jednym z nich jest na pewno sprawność.

Trwałość paneli, estetyka wykonania i odporność na warunki atmosferyczne

polecana bateria słonecznaNa większości domów w Polsce mieszczą się panele fotowoltaiczne, które mają moc od 3 do 4 kW. W związku tym ważna jest moc pojedynczego modułu, jego sprawność. Warto zawsze przeliczyć moc oferowaną przez producenta paneli fotowoltaicznych na jednostkę powierzchni modułu. Jeśli chodzi o tolerancję mocy, należy wybierać panele z tolerancją dodatnią. Kolejnym kryterium jest ciężar. Wiadomo, że każdy dach ma swoje maksymalne dopuszczalne obciążenie, którego nie można przekraczać. W związku z tym należy wybierać takie panele, które nie doprowadzą do przeciążenia dachu. Taka polecana bateria słoneczna powinna być też chroniona przed zacienieniem. Jeśli bateria znajduje się w cieniu, pochłania mniej promieni słonecznych, a to z koeli sprawia, że powstaje mniej prądu elektrycznego. Obecnie można pokusić się o instalację specjalnych diod by-pass, jeśli panele fotowoltaiczne znajdują się w zacienionym miejscu. Panele fotowoltaiczne powinny być odporne na różne czynniki atmosferyczne. I chodzi tu nie tylko o deszcz i grad, ale przede wszystkim o śnieg.

Na szczęście panele w trakcie pracy same emitują trochę ciepła na zewnątrz, przez co śnieg szybko topnieje i spływa po panelach w postaci wody – dzięki temu nie trzeba wchodzić na dach i odśnieżać paneli. Klienci zwracają uwagę na estetykę wykonania paneli – jest to instalacja, która staje się częścią budynku, więc ważny jest np. kolor ogniw. Jeśli chodzi o trwałość paneli, to średnia żywotność szacowana jest na 25 – 30 lat, więc jest to inwestycja na lata.