Krzyż na nagrobku granitowym

Metody zachowania pamięci po zmarłych zmieniały się na przestrzeni wieków w zależności od obyczajów i norm obowiązujących w danym narodzie. W Polsce najpowszechniejszą metodą jest pochówek na cmentarzu i montowane pomniki granitowe pokrywające grób.

Nagrobki granitowe w większości posiadają krzyż

nagrobkiW Toruniu pielęgnowana jest tradycja, w której uczestnicy pogrzebu żegnając zmarłego wypowiadają uduchowione epitafia lub umieszczają je na płytach nagrobnych. Epitafia posiadają różną formę, czasami są to wiersze lub sentencje z biblii, rymowane lub zwroty kładące nacisk na relacje z rodziną. Niektórzy chcą przekazać zmarłemu więzi, jaki łączyły ludzi z jego osobą i, nagrobki są jedynym miejscem, na którym mogą powiedzieć „Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”. Zamieszczenie epitafium na tablicy nagrobnej lub bezpośrednio na kamieniu jest dobrym sposobem na utrwalenie pamięci o zmarłym. To właśnie pomniki granitowe pozwalają oddać cześć zmarłemu i stają się miejscem, w którym możemy połączyć się myślami z bliską osobą, opowiedzieć jej o swoich problemach, bo czasami nie ma już w naszym życiu nikogo, komu możemy się wyżalić i wypłakać na ramieniu. Staramy się, aby ostatnie miejsca spoczynku miały swój indywidualny charakter i przetrwały jak najdłużej, dlatego w województwie kujawsko-pomorskim, rodziny zamawiając ładne nagrobki kujawsko pomorskie dbają o połączenie estetyki, funkcjonalności i wyjątkowości. Takim szczególnym elementem, jaki zawierają nagrobki granitowe są krzyże ze stali nierdzewnej, zabezpieczone specjalnymi środami przez korozją i zniszczeniem. Dobrą ochroną jest warstwa cynku nałożona na powierzchnię krzyża i pokryta dodatkową powłoką nadającą temu elementowi pięknego wyglądu i odporności.

Kamieniarze z Torunia informują klientów, jakich zabezpieczeń użyli, aby krzyż po wielu latach wyglądał tak samo dobrze jak w dniu zakupu. Czasami zdarza się, że nie ma już, komu otoczyć opieką grobu, więc najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie jego elementów.