Mała architektura miejska naszego osiedla

W czerwcu odbyło się głosowanie na projekty do budżetu partycypacyjnego miasta. Wśród nich zgłoszony został również projekt pod tytułem „Mała architektura miejska naszego osiedla”, który dotyczył terenu, na którym mieszkam. Według tego projektu, na terenie naszego osiedla miały być zainstalowane meble miejskie.

Nowe ławki parkowe i inne meble

ławki parkoweTrzeba przyznać, że mieszkańcy naprawdę dobrze się zorganizowali. Sąsiad, sąsiadowi przekazywał informacje i przypominał o terminie głosowania. Jedni drugim karty do głosowania przynosili lub udzielali wskazówek jak zagłosować przez internet. W efekcie nasz projekt przeszedł głosowanie i obecnie jest już realizowany. W jego ramach zostały zamontowane ławki miejskie oraz kosze na śmieci wzdłuż trasy spacerowej przy parku. W parku natomiast postawiono siłownię zewnętrzną, a wokół niej trwałe ławki parkowe i oczywiście śmietniki. W dwóch miejscach zamontowano również stojaki na rowery dla osób poruszających się jednośladami. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale zasadniczo już widać efekt współpracy i zaangażowania mieszkańców. Podoba mi się fakt, że mieszkańcy mają jakiś wpływ na wykorzystanie środków z budżetu miejskiego. Jak widać, taka możliwość nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój miasta, ale również sprawia, że mieszkańcy po pierwsze angażują się w sprawę, po drugie jednoczą się i wspólnie walczą o najlepsze dla nich rozwiązania. Wszystko pięknie się ułożyło, mam tylko pewne podejrzenia, które psują mi obraz całości. Dziwnie się złożyło, że przetarg na wykonanie naszego projektu wygrała firma, która dostarczała meble do galerii handlowych w naszym mieście.

Jakimś sposobem, wszędzie gdzie pojawiają się ławki i śmietniki widzę logo właśnie tej firmy, jakby innych tego rodzaju firm nie było w naszym regionie. Może przesadzam. Nie będę już drążyć tematu. Trzeba się cieszyć, że nasza okolica tak ładnie się zmieniła. Wreszcie jest gdzie usiąść i pogadać ze znajomymi.