Malowanie dachów farbami szybkoschnącymi

Pierwszym krokiem podczas malowania dachu jest przygotowanie powierzchni pod malowanie. Usunięcie zabrudzeń, ognisk korozji i nierówności jest konieczne, aby warstwa nałożonej farby była równomierna, a powłoka bardzo długo zachowała trwałość. Renowacja pokryć dachowych wymaga staranności, nałożenia na blachę impregnatów, które uchronią stal przed korozją.

Malowanie dachów – jak wykonać?

Malowanie dachówDopiero na dobrze przygotowaną powłokę można nakładać farby. Pierwszym krokiem jest nałożenie gruntu. Samo niedrogie malowanie dachów farbą lub lakierem szybkoschnącym należy wykonać nieco inaczej niż nakładanie gruntu. Lakier należy nałożyć bardzo szybko. Ważna jest także technika malowania i odpowiednie prowadzenie pędzla. Szybkoschnąca farba do malowania dachu wymaga dobrania płaskiego pędzla. Ważne jest, aby nabierać na niego dużą ilość farby i pokrywać powłokę w miarę równomiernie, a nie tak, jak w przypadku gruntowania kilkakrotnie wcierać lakier w podłoże. W taki sposób należy wykonać zarówno malowanie dachówki, jak i blach pokrywających dach. Powinniśmy również bardzo uważać, aby lakier nie uległ napowietrzaniu. Pędzel należy trzymać pod niewielkim kątem w stosunku do powłoki dachowej.

Taka farba bardzo szybko schnie, dlatego kilkakrotne pociągnięcia pędzla mogą naruszyć poprzednią warstwę, co będzie skutkować powstaniem nierówności. Mocniejsze pociągnięcia są w stanie nawet naruszyć podłoże, dlatego podczas nakładania farb i lakierów szybkoschnących bardzo duże znaczenie ma precyzja. Przydatne mogą okazać się nie tylko pędzle, ale i wałki.