Maska antysmogowa dla ludzi aktywnych fizycznie

 

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, z którym Polska boryka się już od dłuższego czasu. Do powstawania smogu przyczynia się nie tylko palenie w piecach węglowych, ale również wydzielanie spalin przez samochody w dużych miastach. Oprócz tego znaczenie ma też położenie geograficzne.

Maska chroniąca przed PM2,5 i PM10

maski antysmogowe dla sportowcówPrzykładowo: Kraków znajduje się w niecce, dlatego wywiewanie powietrza z tego obszaru jest ograniczone, a co gorsza, tuneli powietrznych na terenie miasta jest coraz mniej. Dlatego mieszkańcy powinny zabezpieczyć się samodzielnie – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to normy przekraczane są wielokrotnie. Szczególnie narażone są osoby, które uprawiają sport w takich warunkach – zwłaszcza rowerzyści, biegacze. Do ich płuc dostaje się znacznie więcej zanieczyszczeń, bo wykonując ćwiczenia fizyczne, oddychają częściej i głębiej. Warto kupić maski antysmogowe dla sportowców, które można zamówić nawet przez internet. W takich maskach bardzo często znajdują się filtry typu HEPA. Zadaniem filtrów jest zatrzymanie najmniejszych zanieczyszczeń wchodzących w skład smogu, czyli PM 2,5 oraz PM 10. Niebezpieczny jest również kurz oraz wszystkie cząsteczki, które są mniejsze niż 0,3 mikrona. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo filtr znajdujący się w masce jest w stanie wytrzymać i spełniać swoją rolę. Okazuje się, że filtr działa doskonale przez 4 – 6 tygodni. W okresie większego zanieczyszczenia powietrza dobrze jest wymieniać filtry częściej.

Dla sportowców ważne jest, by maska dobrze przylegała do twarzy i była wykonana z oddychającego materiału. Pod maską nie powinny gromadzić się ciepło i wilgoć, bo to utrudnia bieganie czy inne sporty. Dlatego trzeba wybrać taką maskę antysmogową, która będzie zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.