Metody tworzenia nadruku na koszulce – sitodruk

Koszulki z nadrukami można podarować komuś jako prezent urodzinowy. Można też wymyślić taką koszulkę dla siebie. Coraz więcej osób decyduje się na własne, oryginalne nadruki. Robią tak nie tylko firmy, które zamawiają koszulki dla swoich pracowników, ale też klienci indywidualni.

Sitodruk, czyli precyzyjne wykonywanie nadruku na koszulce

koszulki z dowolnymi napisamiIstnieje co najmniej kilka technik nadruku na odzieży. Pierwsze koszulki z nadrukami pojawiły się w latach 60. XX wieku. Od tamtego czasu były to idealne ubrania do wyrażania swoich poglądów na różne tematy. Nierzadko koszulki z nadrukami wykorzystywane były w czasie strajków. Od tamtego czasu techniki nadruku na koszulkach rozwinęły się i obecnie są o wiele bardziej zaawansowane. Jest wiele nowych i popularnych metod nanoszenia nadruku na różne tekstylia – w tym na koszulki. Sitodruk to jedna z metod, która pozwala stworzyć koszulki z dowolnymi napisami dla każdego. Jest to zdecydowanie najstarsza z obecnie dostępnych na rynku metod nanoszenia nadruku. Wywodzi się ona z malowania szablonowego. Korzystanie z szablonów było znane już w starożytności – przede wszystkim w Chinach i Japonii. Technika sitodruku umożliwia wykonywanie wielokolorowych nadrukach. I dotyczy to nie tylko koszulek, ale również plastiku, papieru. Wzór przenosi się na tkaninę za pomocą szablonu. W sitodruku mówi się o tzw. matrycy, która ma postać siatki.

W miejscach prześwitów dochodzi do przepuszczania farby na drugą stronę. Farba przedostaje się na materiał i tworzony jest dowolny obraz. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób (nie licząc szablonów) na wykonanie nadruku na koszulce. Sitodruk charakteryzuje się naprawdę wysoką rozdzielczością. Z jego pomocą można w pełni pokryć część materiały kolorem. Sitodruk pozwala na tworzenie skomplikowanych wzorów nie tylko na koszulkach.