Metody zwalczania szkodników roślin

 

Szkodniki występujące na roślinach w naszej działce czy ogrodzie mają naturalnych wrogów i mogą być przez nie z powodzeniem pokonane. Dzięki umiejętnym stosowaniu metod ochrony roślin, możliwe jest wykrycie w porę zainfekowanych gatunków i podjęcie konkretnych działań. Występuje kilka technik walki z wrogami naszych roślin.

Opcje zwalczania szkodników na działce i ogrodzie

zwalczanie szkodnikówJedną z metod ograniczenia obecności nieprzyjaznych owadów dla naszych roślin, jest zachowanie różnorodności roślinnej. Plantacje jednolite z dominującymi gatunkami roślin, są dobrym polem dla rozwoju szkodników. Zwalczanie szkodników można tez prowadzić poprzez użyźnianie gleby, która sprzyja odporności roślin na nieprzyjazne warunki. Szkodniki w ogrodzie eliminują też pożyteczne zwierzęta, jak biedronki czy różne gatunki ptaków żywiących się owadami. W celu zwalczenia szkodnika, stosuje się różnego rodzaju preparaty biologiczne oraz chemiczne. Używa się zarówno środków zwalczających jak i naturalnych wyciągów z warzyw i roślin wykazujących działanie antyseptyczne i odstraszające szkodliwe owady. Jednym z takich roślin są czosnek i mniszek lekarski. Warto też pamiętać, aby sadzić w naszym ogrodzie zdrowe rośliny, nie objęte procesami chorobowymi. Chora roślina może zakazić inne już zdrowe, które posadziliśmy na działce.

Ochrona plantacji roślinnych przed szkodnikami, odbywa się na wielu polach. Najważniejsze jest zapobieganie ich pojawieniu się, poprzez konkretne reguły w czasie sadzenia i pielęgnowania roślin. Jeżeli szkodniki pojawią się u nas, mamy do wyboru na rynku wiele preparatów, które mają na celu unieszkodliwienie ich działania. Są to środki o różnym działania, z których każdy obejmuje inny rodzaj szkodnika występującego wśród naszych roślin.