Montaż wkładu kominowego i wytrzymałych rur kominowych

Jeżeli chcemy uszczelnić komin, który jest w pełni drożny, najlepszy sposobem na osiągnięcie tego celu jest montaż w jego środku stalowego wkładu kominowego. Przy jego zastosowaniu należy jednak pamiętać o trzymaniu się pewnych stałych reguł.

Rury kominowe w różnych kształtach

Rury kominowePrzede wszystkim, co dość oczywiste, kanały mające służyć do wprowadzenia wkładów muszą cechować się odpowiednio dużym przekrojem, aby wszedł w nie wkład kominowy o wymaganej średnicy. Muszą one także przebiegać prostoliniowo. Do kanałów o przekroju kwadratowym powinny być wprowadzane rury okrągłe, natomiast do kanałów prostokątnych – wytrzymałe rury kominowe owalne. Kanały wentylacyjne służące odprowadzaniu dymu z kotłów opalanych paliwem stałym (a zatem kotłów węglowych, miałowych, jak również na pelety) powinny posiadać wkłady wykonane ze stali żaroodpornej. Wkład kominowy kwasoodporny, zbudowany ze stali kwasoodpornej powinien natomiast znaleźć zastosowanie w przypadku użycia kotłów gazowych, jak również opalanych olejem. Połączenie wkładu kominowego z kotłem wykonuje się z reguły poprzez zastosowanie elastycznego odcinka przewodu spalinowego, lub też za pomocą zestawu przyłączeniowego zbudowanego z rur dwuściennych. W przypadkach, gdy istniejący przewód kominowy nie przebiega prostoliniowo, należy wprowadzić do środka komina dwuwarstwowy przewód elektryczny. Przewód taki powinien składać się z jednego odcinka.

Zaleca się wówczas niestosowanie połączeń wewnątrz komina. Należy też pamiętać, aby przed przystąpieniem do remontu sprawdzić stan kanałów spalinowych, wentylacyjnych czy też dymowych.