Ocieplenia w budynku – tani natrysk pianki

Aktualnie normy dotyczące ocieplenia budynków są wyższe, niż jeszcze 10 lat temu. Wtedy wystarczała jedna warstwa wełny położona na dachu i nie więcej, niż 6 centymetrów styropianu na ścianach.

Izolacja w postaci natrysku pianki poliretanowej

natrysk piankiWspółcześnie, by zbliżyć się do parametrów domu pasywnego, należałoby te wartości przynajmniej potroić. W nowo budowanych nieruchomościach nie ma problemu z zastosowaniem odpowiedniej ilość ocieplenia, w razie potrzeby można zastosować nowoczesne materiały o wysokim oporze cieplnym. W istniejących już budynkach remont i wymiana izolacji termicznej może sprawiać pewne kłopoty, choćby ze względu na dostęp do niektórych elementów budowli. Istnieją jednak wyjątkowo wydajne sposoby na zmniejszenie strat cieplnych. Jednym z nich jest izolacja poddasza pianką. Polega ona na dołożeniu dodatkowej warstwy materiału, posiadającego niską przewodność cieplną. Izolacja nakładana jest poprzez tani natrysk pianki poliuretanowej. Dzięki wykorzystaniu specjalnego pistoletu i dyszy uzyskuje się odpowiednią strukturę i pełne wypełnienie powierzchni, bez elementów słabiej ocieplonych. Pianka ma tendencję do lekkiego rozprężania, dzięki czemu dokładnie przylega do wszelkich powierzchni, przez zaschnięciem jest też lekko lepka. Uzyskane w ten sposób ocieplenie poddasza pianką nie wymaga dodatkowej konstrukcji w postaci rusztu z łat lub profili, nie trzeba kupować kilogramów wkrętów, kołków lub sznurka. W odróżnieniu od wełny mineralnej, zastygnięty materiał nie ma tendencji do opadania lub ubijania się, co mogłoby pogarszać parametry izolacyjne.

Dodatkowo, izolacja pianką jest niezwykle lekka, dzięki czemu taki rodzaj ocieplenia nie obciążą dodatkowo elementów więźby lub konstrukcji budynku. Z kolei czas wykonania tego rodzaju izolacji cieplnej jest niezwykle krótki.