Porównanie rozrzutników dwuwalcowych i czterowalcowych

Rolnicy mają do dyspozycji różne maszyny rolnicze. Mogą je kupować również przez internet. Na wiele różnych maszyn mogą liczyć ci rolnicy, którzy zajmują się na co dzień uprawą roli. Wiadomo, że aby plony były większe, warto nawozić pole uprawne. Można to robić, korzystając ze specjalnych rozrzutników do obornika.

Odległość i równomierność rozrzutu obornika

ceny za rozrzutnik do obornikaOczywiście wiele rolników decyduje się na zakup maszyny używanej, bo jest to tańsze rozwiązanie. Lepiej postawić jednak na nową maszynę, która będzie służyć przez wiele lat bez żadnych problemów. Wśród urządzeń znajdujących się na polskim rynku, warto wymienić adaptery czterowalcowe. Są to adaptery pionowe podobnie jak adaptery dwuwalcowe. W rozrzutniku znajdują się aż 4 walce pionowe, które zajmują się rozdrabnianiem nawozu. Z pewnością ceny za rozrzutnik do obornika czterowalcowy są wyższe niż ceny za rozrzutnik dwuwalcowy, chociaż to ten drugi jest rozrzutnikiem uniwersalnym. U dołu rozrzutnika czterowalcowego zamontowane zostały talerze, dzięki którym możliwe jest rozrzucanie obornika na odległość kilku metrów. Rozrzutniki dwuwalcowe były w stanie rozrzucać obornik na kilkanaście metrów, więc dobrze sprawdzały się w przypadku dużych pól uprawnych. Rozrzutniki czterowalcowe, które umożliwiają rozrzucanie obornika na kilka metrów, doskonale sprawdzają się w przypadku mniejszych pól uprawnych. Jeśli chodzi o równomierność rozrzutu, to także trzeba porównać ją z rozrzutnikiem dwuwalcowym. Jest ona nieco gorsza.

W przypadku rozrzutnika czterowalcowego więcej obornika będzie znajdować się tuż za maszyną, a mniej obornika znajdzie się po bokach urządzenia. Warto o tym pamiętać, decydując się na konkretny rodzaj rozrzutnika. Rozrzutniki czterowalcowe umożliwiają rozrzucanie obornika pochodzącego od bydła i trzody chlewnej.