Praca dla inżyniera – budowa sieci światłowodowych

W ubiegłym roku ukończyłem studia na jednym z bydgoskich uniwersytetów i uzyskałem tytuł inżyniera. Wcześniej wiele osób mówiło mi, że studia na kierunku technicznym do gwarancja znalezienia dobrej pracy, gdyż obecnie inżynierowie to bardzo cenieni na rynku pracy.

Budowa i projektowanie sieci światłowodowych

budowa sieci światłowodowych Pokrzepiony tymi słowami podchodziłem do studiów bardzo poważnie i dzielnie łączyłem je z dorywczą pracą. Kiedy jednak rozpocząłem poszukiwania zajęcia związanego z moim wykształceniem okazało się, że niewiele pracodawców chce mnie zatrudnić. Po kilku miesiącach zdesperowany przyjąłem pierwszą ofertę, którą mi złożono. Firma ta znajdowała się na obrzeżach województwa kujawsko-pomorskiego. Z tego co dowiedziałem się podczas rozmowy wykonywali oni dosyć szeroko rozumiane usługi teleinformatyczne. Głównie była to budowa sieci telekomunikacyjnych i wszystko co z nią związane, czyli projekty, montaż czy też przewierty sterowane. Tym, czym miałem się tam zajmować była budowa sieci światłowodowych w kujawsko-pomorskim, a konkretnie mówiąc jej projektowanie. Niestety bardzo szybko okazało się, że moje wyobrażenia całkowicie nie pokrywają się z rzeczywistością. Byłem zresztą naiwny myśląc, że na tak odpowiedzialne stanowisko przyjmą osobę świeżo po studiach, bez jakiegokolwiek doświadczenia. W efekcie trafiłem na montaż kabli telekomunikacyjnych. Tak naprawdę może nie jest to do końca praca fizyczna, ale odbywa się w terenie i większość czasu spędzam w delegacjach. Mój przełożony wychodzi z założenia, że muszę wiedzieć jak wygląda montaż kabli światłowodowych, by móc zająć się ich projektowaniem.

Z jednej strony czuję się więc nieco oszukany, a z drugiej doceniam to co mam i liczę na jakiś awans w przyszłości. Nie studiowałem bądź co bądź po to, by cały dzień spędzać na dworze – czy upał czy mróz – z nieco więcej niż wynosi najniższa krajowa.