Produkcja i zastosowanie filcu

Filc techniczny jest cenionym materiałem dla wielu branż produkcyjnych. Jest to włóknina znana już od kilku tysiącleci, a mimo to ciągle są zauważane jej bardzo przydatne właściwości do produkcji nowoczesnych wyrobów i skomplikowanych urządzeń. Filc wytwarzany jest z surowców naturalnych i syntetycznych.

Filc syntetyczny i naturalny

filc naturalnyProdukcja filcu technicznego oparta jest na procesie filcowania czyli metodzie tzw. bitej. Polega ona na dokładnym przemieszaniu włókien zwierzęcych w postaci sierści i runa owczego i połączeniu z wodą. Uzyskaną masę dokładnie się zbija i poddaje działaniu wysokiego ciśnienia i podwyższonej temperatury w celu wysuszenia włókniny. Producenci oferują zarówno filc naturalny, syntetyczny jak i mieszany z dodatkiem np. włókien nylonowych. Domieszki włókien syntetycznych mają na celu wzmocnienie odporność i filcu naturalnego na szkodliwe czynniki biologiczne i środowiskowe. Filc jest materiałem o bardzo małej rozciągliwości i zwartej strukturze dzięki czemu posiada właściwości dźwiękochłonne i filtracyjne. Producenci oferuja maty filcowe nawinięte na rolki. Filc do handlu dostarczany jest w wielu bardzo różnych grubościach od około dwóch milimetrów do kilkudziesięciu. W ten sposób można sprostać zróżnicowanym potrzebom produkcyjnym. Z filcu naturalnego wykonuje się bardzo dobre uszczelki zabezpieczające przed wyciekiem cieczy z układów olejowych. Z tego rodzaju filcu powstają również elementy smarujące. Producenci uszczelek oferują je w różnych kształtach i kolorach. Rozmiar też nie ma znaczenia ponieważ jeżeli zachodzi konieczność wykonania uszczelki o niestandardowych rozmiarach można skorzystać z uszczelek składanych z dwóch elementów łączonych na zasadzie puzzle. Filc naturalny wykorzystuje się w przemyśle meblarskim jako podkładki nóg krzeseł i stołów.

W przemyśle dużą rolę odgrywa również filc wykonywany w stu procentach z włókien syntetycznych. Filce wszystkich rodzajów mogą być wykorzystywane jako warstwy separacyjna i dźwiękochłonne w budownictwie oraz jako amortyzujące. Pełną informację na temat rodzajów produkowanych filców znajdziemy na stronach internetowych producentów.