Przytulny domek na działkę

Pierwszym krokiem w budowie domu jest zakup działki w odpowiedniej kategorii. Na działkach budowlanych można postawić dom jednorodzinnych o dowolnej powierzchni, natomiast na działce rekreacyjnej wybudujemy znacznie mniejszy budynek.

Ile metrów ma dom letniskowy?

domek na działkę bez pozwoleniaDziałki rekreacyjne są zdecydowanie tańsze od budowlanych, ale za to można na nich postawić znacznie mniejszy dom. Ma to swoje zalety, gdyż domy o powierzchni nie przekraczającej trzydzieści pięć metrów nie potrzebują pozwolenia na budowę, zatem można je szybciej i niższym kosztem postawić. Idealnie się tu sprawdza domek na działkę bez pozwolenia, który może być wykonany z prefabrykatów lub kontenerów. Takie domy przeważnie są parterowe i co najwyżej mogą mieć zagospodarowane poddasza. Co do wielkości, to jest ona  wystarczalna nawet dla cztero czy pięcioosobowej rodziny, ponieważ dużo zależy od urządzenia wnętrza. Bardzo często w małych domach są stosowane sprytne, funkcjonalne rozwiązania na przechowywanie czy miejsce do spania. Dzięki temu można zyskać sporo miejsca, które sprawi wrażenie, że dom jest większy. Pod względem ceny, najkorzystniej wypadają domy kontenerowe, które kupuje się już gotowe do zamieszkania, ponieważ są wykończone pod klucz. Na rynku znajdziemy takie domki o powierzchni dwudziestu, dwudziestu kilku i maksymalnie trzydziestu pięciu metrów, gdzie zastosowanych jest jeden lub więcej kontenerów. Każdy z nich jest  dostosowany do wymogów mieszkalnych i ma podłączony prąd, wodę oraz kanalizację.

Mieszkanie w takim domu jest równie komfortowe co w standardowym, ale jego powierzchnia jest mocno ograniczona. Z tego względu przeważnie jest on wykorzystywany jako domek letniskowy, który dzięki zastosowanemu ociepleniu może być wykorzystywany przez cały rok.