Regularne pomiary geometrii maszyn to konieczność

Od kilku lat pracuje w zakładzie produkcyjnym plastikowych opakowań na tokarce. Praca nie jest najgorsza i dopsyć dobrze płatna. Przede wszystkim nie wymaga ode mnie wiele zaangażowania, a każdy dzień mniej więcej wygląda tak samo więc wiem czego się spodziewać. Tak było do czasu. 

Ustawianie geometrii tokarki

pomiary geometrii maszyn 3dWydawało się, że będzie to dzień jak co dzień, aż do czasu kiedy tokarka zaczęła nieprawidłowo pracować. Z początku wydawało mi się, że pracuje znacznie wolniej. Po kilku godzinach pracy jednak chodziła ona całkowicie nieprawidłowo, nie docinała, albo robiła to niepoprawnie. Natychamist problem zgłosiłem do brygadzisty. Wezwali fachowca, który stwierdził, że aby zdiagnozować problem trzeba będzie zrobić pomiar geometrii. Następnego dnia kilku fachowców przyjęchało z interferometrem laserowym i dokonali pomiaru urządzęń przemysłowych znajdujących się na hali. Okazało się, że kilka z nich będzie potrzebowało ustawienia geometrii. Po ukończeniu badania, panowie wystawili protokół z koniecznością przeprowadzenia drobnych napraw, niektórych z maszyn. Z tego co udało mi się podsłuchać z rozmowy fachowców z kierownikiem, okazało się że gdyby regularnie dokonywano geodezji maszyn nie było by konieczności wstrzymania produkcji. Kamień spadł mi z serca bo nieco bałem się, że może niewłaściwie coś robiłem i to z mojej winy tokarka przestała prawidłowo chodzić. Byłem zdziwiony bo wydawało mi się, że aby zachować maszyny w odpowiedniej kondycji wystarczy tylko robić okresowe przeglądy.

Z tego co wiem, teraz co roku będzie zlecany pomiar geometrii maszyn, aby wyeliminować możliwość zaistnienia podobnej sytuacji. Uważam, że to dobry pomysł nie tylko by maszyny prawidłowo chodziły, ale także z racji bezpieczeństwa pracowników. W końcu nieprawidłowo pracująca maszyna to zawsze zagrożenie. 

Najnowsze www.3p-service.com informacje