Skuteczna obsługa farm PV

Korzystanie z odnawialnej energii jest dziś niesamowicie pożądane na całym świecie, dlatego też w Polsce powstaje coraz więcej farm solarnych. Słońce jest dostępne dla każdego z nas bez ograniczeń, zatem jest doskonałym źródłem energii.

Jak działają duże farmy fotowoltaiczne?

obsługa farmy pvChyba każdy wie czym jest fotowoltaika, gdyż od wielu lat jest o niej głośno. Już od dawna można sobie zamontować na dachu domu panele solarne, które będą pozyskiwać czystą energię ze słońca dla potrzeb domowników. Jednak takie ilości energii są znikome względem wielkich elektrowni solarnych, które zajmują powierzchnię nawet boisk piłkarskich. Łatwo można się domyślić, że kierowanie tak dużą farmą wymaga wdrożenia odpowiednich działań, ponieważ konieczna jest optymalizacja jej pracy. W tym celu powstało wiele firm, dla których obsługa farmy PV jest głównym przedmiotem działalności. Ich celem jest zapewnienie farmie solarnej równomiernej pracy na prawie maksymalnych obrotach. Do głównych zadań, jakie są wykonywane w ramach obsługi farmy należy zarządzanie operacyjne, które obejmuje stałe monitorowanie parametrów pracy elektrowni, analizę danych w celu optymalizacji ustawień czy współpracę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej w celu dostosowania obiektu do obowiązujących procedur i aktualnych przepisów prawa. Bardzo ważny jest także sprawny serwis połączony z magazynem części zamiennych, ponieważ w razie wystąpienia jakiejkolwiek usterki musi nastąpić natychmiastowa naprawa, aby zapewnić ciągłość pracy elektrowni solarnej.

Obsługa farm fotowoltaicznych obejmuje także pełne raportowanie na podstawie analiz wykonywanych na bieżąco przez pracowników. Dzięki takim czynnościom można stale ulepszać działanie elektrowni, poprzez podnoszenie jej wydajności i sprawności.