Skuteczne osuszanie powietrza

Problemy z wilgocią na ścianach zdarzają się niestety dość często, szczególnie w starym budownictwie. Ich przyczyną często bywa słaba hydroizolacja murów, które chłoną wodę z gruntu. Dlatego tak często spotykamy się z nieprzyjemnym zapachem w piwnicach czy garażach. Przyczyn wilgoci jest jednak więcej, ale walka z nią może być skuteczna.

Możliwości zastosowania osuszaczy powietrza

osuszacz adsorpcyjny cenaJak poradzić sobie z wysoką wilgotnością powietrza w domu? Czy koniecznie trzeba reagować? Oczywiście, że tak, ponieważ zawilgocone mieszkanie nie jest przyjazne naszemu zdrowiu. Szczególnie narażone są dzieci, u których bardzo często grzyb i pleśń na ścianie jest powodem alergii, a nawet astmy. Jedynym skutecznym sposobem na obniżenie wilgotności powietrza jest osuszacz. Modeli osuszaczy jest wiele, dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Liczy się nie tylko wydajność urządzenia, ale także jego trwałość, wielkość pojemnika na wodę, lub ewentualna możliwość wypompowywania jej bezpośrednio do kanalizacji. Nie bez znaczenia jest także pobór prądu, a nawet głośność pracy osuszacza. W warunkach domowych lepsze będą osuszacza kondensacyjne, ponieważ ich praca wiąże się z mniejszym poborem prądu, porównując z modelem adsorpcyjnym. Osuszacz ten najlepiej pracuje w wysokich temperaturach, które w domu nie są trudne do osiągnięcia. Inaczej jest w przypadku osuszaczy adsorpcyjnych, które poradzą sobie równie dobrze w każdej (nawet niskiej) temperaturze. Wiąże się to jednak z większym poborem prądu. Jeśli chodzi o osuszacz adsorpcyjny cena może różnić się ze względu na wydajność urządzenia. Ta z kolei może sięgać nawet 100 litrów na dobę, co przyda się np. do osuszania budynku po zalaniu. W takich sytuacjach im większa wydajność, tym lepiej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem osuszacza? Jeśli urządzenie ma posłużyć do przyspieszenia prac remontowych (suszenie świeżych tynków i posadzek) trzeba postawić na model budowlany, wyposażony w skuteczny filtr umożliwiający na pracę w dużym zapyleniu. Jeśli szukamy modelu domowego, ważna będzie pojemność zbiornika na wodę oraz głośność pracy urządzenia.