Soczewki korekcyjne, lecznicze i kosmetyczne

Wśród szkieł kontaktowych warto wyróżnić soczewki wielokrotnego użytku. Są to soczewki wybierane przez wiele osób, chociaż wymagają one specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest przestrzeganie zasad higieny, by zachować zdrowie oczu.

Soczewki toryczne, sferyczne i multifocalne

miesięczne szkła kontaktoweDlatego soczewki należy pod zdjęciu przepłukać i zdezynfekować. Służą do tego specjalne płyny, które można kupić już za kilkanaście złotych – w pojemniczkach 60ml, 120 ml i innych. Następnego dnia zakłada się tę samą parę zdezynfekowanych soczewek kontaktowych. Bez wątpienia to soczewki miesięczne są obecnie najczęściej wybierane przez klientów. Po 30 dniach od pierwszego założenia takich soczewek należy je wymienić na nowe. Soczewki można też podzielić na korekcyjne, lecznicze i kosmetyczne. Jeśli chodzi o miesięczne szkła kontaktowe, to są to najczęściej soczewki korekcyjne. Ich zadaniem jest wyrównywanie wad wzroku. Stosuje się soczewki zarówno w przypadku krótkowzroczności jak i dalekowzroczności. Soczewkami korekcyjnymi można korygować zarówno wady wzroku wrodzone jak i nabyte. Można dodatkowo podzielić soczewki korekcyjne na kilka innych rodzajów. Wyróżnia się tutaj soczewki sferyczne, soczewki toryczne oraz multifocalne. Najbardziej popularne są oczywiście soczewki sferyczne. To te soczewki służą do korygowania nadwzroczności oraz krótkowzroczności. Soczewki toryczne to szkła wykorzystywane do korygowania astygmatyzmu.

Jeśli chodzi o soczewki multifocalne, to stosowane są one do korygowania starczowzroczności (schorzenie to nazywane jest też fachowo presbiopią). Z soczewek multifocalnych korzystają przede wszystkim osoby starsze. Soczewki lecznicze są nośnikami leków albo stanowią rodzaj opatrunku na oku. Soczewki kosmetyczne służą do zmiany koloru tęczówki na inny. Mogą też zakrywać zaćmę.