Sztuka – złote łańcuszki w sklepie

Sztuka w dzisiejszym świecie ma wiele twarzy. Mówi się o sztuce teatralnej, makijażu czy wypowiedzi. Tak naprawdę nadużywamy tego określenia, w stosunku do zbyt wielu rzeczy. Dla mnie sztuka to malarstwo, rzeźba grafika czy poezja.

Sklep ze złotymi łańcuszkami i dzieła sztuki

złote łancuszkiNie umiem nazwać czegoś innego sztuką, choć doceniam kunszt wielu dziedzin. Wielokrotnie spotkałam się z określeniem sztuka, w stosunku do jubilerstwa i wyrobów złotniczych. I tutaj jestem skłonna się z tym zgodzić. Złotnictwo to jeden z elementów, który z powadzeniem odnalazł się w sztukach plastycznych. Jednym z najsłynniejszych przedstawicieli łączących malarstwo ze złotnictwem, był Gustaw Klimt. Arcydzieła sztuki tworzył również Peter Carl Faberge. Można więc z całym przekonaniem stwierdzić, że nawet złote kolczyki mogą być sztuką. Gdy odwiedzimy sklep jubilerski, natkniemy się na wiele masowych produkcji. Tego absolutnie nie nazwałabym sztuką. Jednak gdy widzimy komplet biżuterii ślubnej należący do królowej Anglii, budzi to w nas wyższe uczucia. Wówczas ludzie dużo bardziej się starali. Oczywiście wobec tych, którzy mogli sobie na takie coś pozwolić. Biżuteria złota była swoistą sztuką. Gdy dziś podziwiamy kolie ze starożytnego Egiptu, możemy zobaczyć jak dbano o najmniejsze detale. Obecnie sklep internetowy nie zaoferuje nam takich unikatowych wyrobów. Możemy sami zaprojektować złote łańcuszki sklep, kolczyki i oddać je na wykonanie do jubilera. Nie będą to dzieła niczym jaja carskie, ale będą unikatowe. Obecnie sklep internetowy zdominował trochę rynek.

Lepiej zamówić złote łańcuszki do domu, niż odwiedzić realnie sklep. Jednak musimy pamiętać, że sztukę tworzymy my sami. Jeśli chcemy być jej udziałem, to musimy się o nią starać. Więc jeśli chcemy mieć u siebie biżuterie obdarowaną mianem sztuki, to musi być ona nietuzinkowa.