Usunięcie kamienia z zębów u psów lub kota

Bardzo często właściciele, w szczególności nowi nie zdają sobie do końca sprawy ze wszystkich nowych obowiązków jakie będą na nich spoczywać jeśli przyjmą pod swój dach nowego lokatora, w postaci psiaka lub kociaka. Jak wiadomo możliwość przebywania z czworonożnym przyjacielem niesie za sobą mnóstwo przyjemność, ale i obowiązków – o czym nie wolno nam nigdy zapominać. 

Jak skutecznie usunąć kamień nazębny u psiaków i kociaków?

usuwanie kamienia nazębnego u psaNajpierw powinniśmy bardzo dobrze przygotować się do roli nowego opiekuna psiaka lub kociaka, a dopiero potem myśleć o przygarnięciu lub zakupie zwierzaka. Chyba, że trafimy na takiego delikwenta na naszej drodze i postanowimy go przygarnąć z miejsca, co jest oczywiście bardzo właściwym zachowaniem, ale w tej sytuacji także musimy się dokształcić, zawłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy zwierzak. Musimy dowiedzieć się o wszystkiego o najważniejszych potrzebach naszego czworonożnego przyjaciela – jak wygląda profilaktyka zwalczanie pasożytów zewnętrznych oraz wewnętrznych, zdrowie żywienie pupila, odpowiedni zajęcia i dzienny wysiłek – te sprawy wydają nam się bardzo oczywiste. Jednak niekiedy zdarza nam się zapomnieć o równie ważnych rzeczach jak na przykład – usuwanie kamienia nazębnego u psa lub kota. Dobrze jest nie dopuścić do sytuacji, w której powstaje taki kamień na zębach naszego pupila. Możemy tutaj stosować różne pasty lub substancje przeznaczone do mycia zębów zwierzaków – są nawet takie smakowe, jeśli nasz czworonóg nie przepada za smakiem mięty. Są dostępne także odpowiednie gryzaki, w tej materii sprawdzą się również surowe kości.

Jednak jeśli dojedzie do konieczności usunięcia kamienia nazębnego u naszego psa lub kota, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg ten wykonuje się pod narkozą, co jest jak wiadomo zawsze ryzykowne, zwłaszcza u starszych zwierząt, a wtedy najczęściej dochodzi do powstawania kamienia na zębach. Musimy wybrać dobrą lecznicę.