Wiązanki wykonane na gąbce lub piance florystycznej

W życiu zdarzają się chwile zarówno smutne, jak i bardzo szczęśliwe podczas których korzystamy z usług kwiaciarni. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo ciężka jest jej praca i jak ogromnej wiedzy wymaga to, żeby przygotować piękny bukiet czy wiązankę.

Wybór odpowiedniej gąbki oraz pianki florystycznej do wiązanki

gąbki i pianki florystycznePrzygotowując kwiatową kompozycję nie wystarczy złożyć w jedno kilka kwiatków i florystycznych dodatków – tak jakby to się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, dla postronnego obserwatora. Obecnie na rynku florystycznym dostępnych jest tak wiele akcesoriów, że trzeba posiadać nie małą wiedzę na temat produktów, które sprawdzą się w określonych warunków. Nawet biorąc pod uwagę tak bardzo podstawową rzecz w kwieciarni, jaką są gąbki i pianki florystyczne – na rynku obecnie występuje ich już kilka rodzajów. Każda osoba pracująca w kwiaciarni musi więc doskonale wiedzieć jakiej gąbki czy pianki użyć do danej kompozycji. Wybór tego asortymentu zależy przede wszystkim od rodzajów kwiatów. Innych gąbek florystycznych używa się do kompozycji z kwiatów sztucznych (są to tak zwane gąbki bądź pianki suche), a innych do wiązanek wykonanych z kwiatów ciętych. Kwiaty żywe wymagają bowiem ciągłego nawodnienia – w tej kwestii sprawę rozwiązuje odpowiedni podkład mokry, czyli właśnie gąbka lub pianka florystyczna, która jest namoczona wodą i posiada możliwość przedłużenia żywotności kwiatów ciętych. Dzięki temu wiązanki wykonane z żywych kwiatów mogą o wiele dłużej ładnie wyglądać, nie ma także większego problemu z transportem tak wykonanych kompozycji.

Pianki i gąbki florystyczne potrafią przedłużyć piękno i żywotność wiązanek nawet o kilka tygodni – wystarczy jedynie co jakiś czas (najczęściej co 2-5 dni) delikatnie namaczać podkład, na którym trzyma się cała kompozycja.