Wielopinowe złącza przesyłające sygnał audio

Każde nawet najprostsze złącze ma połączyć urządzenie elektroniczne z przewodem elektrycznym. Obecnie stary typ złączy używany jest przez pasjonatów i hobbystów rynku audio. Wszystkie poprzednie typy złączy zostały wyparte przez zaawansowane wielożyłowe łącza cyfrowe. 

Zapomniane złącze DIN

Złącza DINZłącza tego wykorzystywane są obecnie do podłączania sprzętu audio starego typu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo popularne. Wtyczki DIN czyli standard łączy wielopinowych ustalony przez Deutsches Institut fur Normung. Na samym początku swojego powstania używane były do przesyłania sygnału audio np z amplitunera do kolumn. W późniejszych latach wraz z rozwijaniem się techniki informatycznej standard DIN zaczął być wykorzystywany jako połączenie myszki komputerowej oraz klawiatury z jednostką centralną komputera osobistego (złącze PS/2). Złącza DIN należy klasyfikować w dwóch rodzajach męskich oraz żeńskich. Męskie wtyczki posiadające od 3-8 wystających pinów które są zamontowane we wtyczce symetrycznie do otworów w gnieździe żeńskim. Najbardziej ustandaryzowanym typem są złącza 5 DIN zawierające pięć pinów umieszczonych na kącie 180º. Przewody w takim gnieździe nie są krosowane co powoduje brak jakichkolwiek zakłóceń i przepięć. Zasada działania wtyczki polega tym, że jeśli jedna para pinów jest wejściowa to samo rozmieszczenie w gnieździe jest parą wyjściową. W momencie powstania złącza DIN nazywane były łączami diodowymi ze względu na wystające z wtyczek piny, które zależnie od złącza umieszczane były w różnych konfiguracjach.

Dziś złącza typu DIN nie są standardowym używanym złączem. Zostały wyparte przez nowocześniejsze złącza, które charakteryzują się szybszym przesyłem danych od urządzenia sterującego do sterownika odbiorczego i wypuszczającego wygnał na zewnątrz.