Właściwości siarczanu miedzi

Większość substancji chemicznych swoje zastosowanie odnajdują nie tylko w ośrodkach badawczych czy laboratoriach, ale również w życiu codziennym. Jedną z nich jest siarczan miedzi. Liczba właściwości jakimi cechuje się ten związek sprawia, że jest on na szeroką skalę wykorzystywany w wielu procesach.

Wszechstronne zastosowanie siarczanu miedzi

siarczan miedziZanim przejdziemy do miejsc, w których siarczan miedzi odnajduje swoje zastosowanie warto przyjrzeć się jego właściwościom. Występuje on w środowisku naturalnym jako minerał chalkantyt i to właśnie tam przyjmuje niebieskie zabawienie. Jest on substancją bezwonną. Cechą, na którą nie sposób zwrócić uwagi są właściwości higroskopijne, co oznacza, że jest on doskonałym pochłaniaczem wilgoci. To jednak nie jedyne zastosowanie siarczanu miedzi. Na szeroką skalę jest on wykorzystywany jako środek grzybobójczy. To właśnie dlatego jest substancją często wykorzystywaną w procesach konserwacji drewna. Zwalczanie grzybów wykorzystywane jest również w ogrodnictwie. W rolnictwie stanowi również świetny dodatek do środków owadobójczych czy nawet ślimakobójczych. Z możliwości siarczanu miedzi korzystają nawet zwierzęta hodowlane. Dzięki silnym właściwościom wysuszającym stosowany jest na gnijące strzałki w kopytach. Siarczan miedzi pojawia się również w wielu innych branżach takich jak przemysł tekstylny, drukarski, górnictwo, w produkcji metali i elektryki, przemysł chemiczny czy nawet dekoracyjny. Bez związku tego nie mogłaby również obejść się branża budowlana.

Siarczan miedzi dzięki swoim właściwościom jest związkiem, który ciągle będzie przewijał się w wielu branżach. Nie możemy jednak zapomnieć o jego roli w laboratoriach chemicznych i analitycznych, gdzie z jego pomocą przeprowadzanych jest mnóstwo badań.