własna ekologiczna elektrownia wiatrowa – jak zaplanować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej można usłyszeć o inwestowaniu w domowe elektrownie, które pozwalają w pewnym stopniu zaspokoić potrzeby mieszkańców. Zazwyczaj nie są one na tyle rozbudowane, aby pozwalały kompletnie odłączyć się od dostawcy prądu elektrycznego.

Własna elektrownia wiatrowa blisko budynku

własna elektrownia wiatrowaJednak w razie awarii czy chwilowego braku w przesyle, można spokojnie skorzystać z zapasu stworzone poprzez panele fotowoltaiczne. W ostatnich latach stały się one bardzo popularne, gdzie nie tylko wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, ale także korzystają z nich coraz częściej publiczne struktury, które np. oświetlają jakieś miejsce lub element struktury. Planując jednak wykorzystać panele słoneczne w swoim domu, w celach zaoszczędzenie energii, należy zwrócić uwagę głównie na koszta. Nie sposób przeoczyć ogromnego nakładu początkowego, z którym zmierzyć się będzie musiał każdy klient decydujący się na postawienie takiego miejsca jak własna elektrownia słoneczna. Zazwyczaj zwrot pieniężny powinien zwrócić się w ciągu kilku lat, jednak w Polsce nie możemy zakładać tak kolorowego scenariusza. To wynika z klimatu, który pozwala zwrócić początkowe koszta w przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. To jest najważniejszy współczynnik, który powinniśmy rozważyć przy decydowaniu się na panele słoneczne. Oczywiście, dom energooszczędny nie musi się opierać wyłącznie na takiej konstrukcji. W zachodnim państwach równie często stawiana jest własna ekologiczna elektrownia wiatrowa, umieszczana w pobliżu budynku, lub na jego dachu w najwyższym punkcie.

Są one wykorzystywane zazwyczaj do ogrzewania pomieszczeń lub do podgrzewania wody. Dzięki bateriom akumulatorów, pozyskany prąd przez turbiny można magazynować i bez problemu skorzystać z niego w odpowiednim dla nas czasie.