Wytrzymałe łączenie przewodów

W różnego rodzaju instalacjach elektrotechnicznych konieczne jest bezpieczne i trwałe łączenie przewodów oraz zabezpieczania urządzeń elektrycznych. Specjalnie do tego przeznaczone taśmy muszą spełniać normy unijne i krajowe w zakresie bezpieczeństwa. Tak powstałe wiązki są bezpieczne dla mieszkańców domów oraz pracowników zakładów pracy. Prąd nie zagraża wówczas jego użytkownikom.

Ogólna charakterystyka niezbędnych taśm kablowych

taśmy kabloweElementy przeznaczone do bezpiecznego łączenia przewodów musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa. Dlatego idealnie sprawdzą się tutaj taśmy kablowe wykonane z poliamidu. Jest to materiał o wysokiej odporności na temperaturę i rozciąganie. Taśmy występują w wielu rozmiarach, szerokościach i grubościach, dlatego można je swobodnie dostosować do aktualnego zapotrzebowania. Taśmy kablowe są najczęściej przeznaczone do użytku wewnętrznego. Jednak istnieją modele wyposażone w dodatki uszlachetniające i tym samym mogą być zamontowane na zewnątrz. Taka budowa zapewnia odpowiednią wytrzymałość na promieniowanie ultrafioletowe. W sprzedaży dostępne są również opaski, które mają specjalny uchwyt, który ma pomagać montaż całej powstałej wiązki. Wystarczy wówczas użyć zwykłego wkręta mocującego. Główną zaletą takich taśm jest zdecydowanie szybkość i łatwość montażu. Nie ma konieczności poświęcania dużej ilości czasu na doprowadzenie kabli do porządku. Takie rozwiązania wybierane są zdecydowanie najczęściej.

Większość producentów dołącza do taśm kablowych szczegółową instrukcję montażu. Jest to bardzo przydatne, choćby po to, by użytkownik mógł sprawdzić prawidłowość zastosowanie taśmy. Zazwyczaj do wykonania wiązki kabli lub przewodów wystarczy sprawność dłoni oraz nożyk służący do odcinania zbędnych końcówek.