Zastosowanie badań USG

Badania obrazowe są ważną częścią diagnostyki medycznej. W proces diagnozowania należy wliczyć także analitykę laboratoryjną oraz testy funkcjonalne, zwłaszcza w przypadku schorzeń układu ruchu. Jednymi z najskuteczniejszych badań są jednak badania obrazowe, które warto pokrótce omówić.

Ważne badania obrazowe

badania usgDo diagnostyki obrazowej wliczamy przede wszystkim RTG, TK, MR oraz RTG. Skróty są dość zagadkowe, ale ich wyjaśnienie już pozwoli na odpowiednie kojarzenie faktów. RTG to badanie promieniami roentgenowymi. Pozwala promieniowaniu przebić się przez ciało, dzięki czemu tworzony jest obraz. TK, czyli tomografia komputerowa działa podobnie, jednak wykonuje szereg zdjęć, tworząc swoistą panoramę badanego obszaru ciała. MR to rezonans magnetyczny, którego efekt jest podobny do badania TK, ale nie wykorzystuje on promieniowania, tylko pole magnetyczne, dzięki czemu jest bardziej bezpieczny. Badania RTG oraz TK wykorzystują szkodliwe promieniowanie, natomiast badanie MR jest bezpieczne, ale za to długotrwałe. Najlepszym rozwiązaniem są badania USG, które nie tylko są bezpieczne, ale także trwają krótko, a lekarz diagnozujący może je wykonać od ręki. Badania USG wykorzystują ultradźwięki, które nie uszkadzają tkanek. Dzięki nim można obserwować na ekranie pozorny obraz wnętrza ciała lub określonego badanego obszaru. Jest to bardzo ważne w diagnostyce medycznej, dlatego badanie USG jest rozpowszechnione, ponieważ na jego korzyść działa nie tylko skuteczność, ale i szybkość wykonania.

Badania obrazowe pozwalają na bardziej skuteczną diagnostykę medyczną w różnego rodzaju schorzeniach. Diagnostyka obrazowa jest wykorzystywana w wielu rodzajach badań, jednak najbezpieczniejszym, a jednocześnie szybkim w wykonaniu jest badanie USG.