Zastosowanie przewodów pneumatycznych

 

Każdy inżynier doskonale wie, że do konkretnego układu, czy to hydraulicznego, czy pneumatycznego, należy dobrać odpowiedni osprzęt, a w tym przewody. Do układów hydraulicznych stosuje się przewody hydrauliczne, a do układów pneumatycznych przewody pneumatyczne. Jest to bardzo ważne, chociaż pomylenie tych przewodów jest niemal niemożliwe, chociażby ze względu na ich sposób podłączania do konkretnego układu.

Przewód pneumatyczny a przewód hydrauliczny

przewody pneumatyczneJak sama nazwa wskazuje, przewody pneumatyczne wykorzystywane są w układach napełnianych powietrzem. W takich układach mogą znajdować się różne gazy techniczne, które wykazują określoną ściśliwość oraz inne, istotne parametry. Przewody hydrauliczne na pierwszy rzut oka nie różnią się znacznie od przewodów pneumatycznych. Jednak, jeśli chodzi o przenoszony przez nie czynnik, to występuje tutaj diametralna różnica. Do wytwarzania obu rodzajów przewodów wykorzystuje się różne materiały. Inna jest ich wytrzymałość oraz struktura poszczególnych warstw. Oczywiście wszystko zależy od ciśnienia, pod jakim pracują przewody, lecz pewne jest to, że nie mogą one ulegać niespodziewanym uszkodzeniom. Dość istotny jest sposób łączenia owych przewodów, a nawet sposób montażu okuć, czyli złączy. Złącza muszą być równie trwałe, co same przewody, ponieważ ich awaria od razu kieruje cały przewód do kosza. Przewody zazwyczaj posiadają specjalne pancerze, które zapewniają im zewnętrzną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kupując przewód pneumatyczny warto sprawdzić wzrokowo jego stan i poszukać ewentualnych wad i uszkodzeń, bo te mogą przerodzić się z czasem w poważne pęknięcia i doprowadzić do rozerwania przewodu. Jeśli dokładnie obejrzymy kupowany przewód, to pewne jest, że będzie on funkcjonował prawidłowo.

Tekst oparty na informacjach z http://k-h.pl